Markham Music Festival Winners 2008

Click here for competition photos!
CLASS COMPETITION DATE (Click on date to view winners)
Friday, March 28     Class 42 / Class 83
Saturday, March 29     Class 20 / Class 21 / Class 22 / Class 38 / Class 84
Sunday, March 30     Class 23 / Class 24 / Class 25 / Class 26 / Class 43
Monday, March 31     Class 3 / Class 4 / Class 51 / Class 77
Tuesday, April 1     Class 11 / Class 12 / Class 13 / Class 31 / Class 35 / Class 53 / Class 80
Wednesday, April 2     Class 14 / Class 15 / Class 16 / Class 36 / Class 81
Thursday, April 3     Class 1 / Class 2 / Class 9 / Class 52 / Class 54 / Class 76
Friday, April 4     Class 18 / Class 19 / Class 37 / Class 39 / Class 47 / Class 82
Saturday, April 5     Class 5 / Class 6 / Class 7 / Class 17 / Class 33 / Class 78 / Class 79
Sunday, April 6    

Class 8 / Class 10 / Class 34 / Class 58 / Class 60 / Class 61 / Class 62 / Class 63 / Class 64 / Class 87 / Class 88/ Class 89 / Class 90 / Class 91 / Class 92 / Class 93

Monday, April 7     Class 29 / Class 40 / Class 85
Tuesday, April 8     Class 28 / Class 55 / Class 56 / Class 57
Wednesday, April 9     Class 32 / Class 41 / Class 86
Thursday, April 10     Class 45 / Class 46 / Class 50
Friday, April 11     Class 27 / Class 44 / Class 48
Saturday, April 12     Class 69 / Class 70 / Class 71 / Class 72 / Class 73 / Class 74 / Class 75
Sunday, April 13     Class 30 / Class 49 / Class 65 / Class 66 / Class 67 / Class 68

Friday Mar 28th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

42A

Bach: 2-part Invention

1st

Selene Tran 88 Selene Tran
(Silver)

2nd

Corinna Ha 87

3rd

Arun Patridge, John Davis 86

42B

Bach: 2-part Invention

1st

Justin Law 92 Justin Law
(Gold)

2nd

Arthur Li 88

3rd

Jeffrey Lim, Sherrie Cheng 87

83A

Grade 8 Studies

1st

Sabrina Lau 89 Sabrina Lau
(Gold)

2nd

Raymond Yeung 88

3rd

Adrian Hui 87

83B

Grade 8 Studies

1st

Andrew Chen 88 Andrew Chen
(Silver)

2nd

Clement Li 87

3rd

Edward Choi 86

Saturday Mar 29th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

20A

Grade 8 List A

1st

Valerie Ha 88 Valerie Ha
(Gold)

2nd

Jeremy Wu 87

3rd

Ioana Cozma, Jennifer Chan 85

20B

Grade 8 List A

1st

Rui Gao 87 Rui Gao
(Silver)

2nd

Flora Tang 86

3rd

Laura Li, Stephanie Saleh 85

84

Grade 9 Studies

1st

Arthur Tang 92 Arthur Tang
(Gold)

2nd

Fiona Chan 91

3rd

Vanessa Cheung 90

38A

Grade 8 Sonata and Sonatina

1st

Sherrie Cheng 90 Sherrie Cheng
(Silver)

2nd

Tiffany Chang 88

3rd

Aaron Guo 87

38B

Grade 8 Sonata and Sonatina

1st

Jeffrey Lim 88 Jeffrey Lim
(Silver)

2nd

Frederick Fok 87

3rd

Peggy Fan 84

38C

Grade 8 Sonata and Sonatina

1st

Rui Gao 91 Rui Gao
(Gold)

2nd

Arun Partridge (Silver) 90

3rd

Eddie Wang 88

22A

Grade 8 List C

1st

Yuanou Shen 89 Yuanou Shen
(Silver)

2nd

Selene Tran 88

3rd

Alan Zhou 87

21

Grade 8 List B

1st

Selene Tran 90 Selene Tran
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

22B

Grade 8 List C

1st

Arun Partridge 90 Arun Partridge
(Gold)

2nd

Jenny Ye 88

3rd

Curtis Cheung, Eddie Wang 87

Sunday Mar 30th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

43

Bach: 3-part Invention

1st

Annie Zhou 96 Annie Zhou
(Gold)

2nd

Nevin Kong 94

3rd

Albert Yin 91

26A

Grade 9 List D

1st

Fiona Chan 91 Fiona Chan
(Gold)

2nd

Aylmer Menezes, Natalie Yick 90

3rd

Michelle Si 88

26B

Grade 9 List D

1st

Fiona Lai 90 Fiona Lai
(Silver)

2nd

Didi Xiong 89

3rd

Shawna Wang, Sisi Yue 86

25

Grade 9 List C

1st

Adrienne Hudencial 92 Adrienne Hudencial
(Gold)

2nd

Beatrice Chen 90

3rd

Sasha Chernik 88

24

Grade 9 List A

1st

Arthur Tang 90 Arthur Tang
(Gold)

2nd

Justin Cheung 87

3rd

Karen Wu 85

23A

Grade 8 List D

1st

Aaron Guo 89 Aaron Guo
(Gold)

2nd

Oswald Chen 88

3rd

Frederick Fok 87

23B

Grade 8 List D

1st

Matthew Johnston 88 Matthew Johnston
(Silver)

2nd

Arun Partridge 87

3rd

Jonathan Tang 86

Monday Mar 31st, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

3A

Grade 2 List A

1st

Kelly Tsui 88 Kelly Tsui
(Silver)

2nd

Christopher Choo, Sydney Ng 87

3rd

Alex Dolmaya, Nicola Koh 86

3B

Grade 2 List A

1st

Ryan Hong 90 Ryan Hong
(Gold)

2nd

Charley Xu 88

3rd

Jocasta Hon, Kevin Pan 87

51

Canadian Composer:

Grade 1 and 2

1st

Matthew Hong 90 Matthew Hong
(Gold)

2nd

Charley Xu 89

3rd

Sydney Ng 87

4A

Grade 2 List B

1st

Jonathan U 90 Jonathan U
(Gold)

2nd

Matthew Hong, Richard Gao 89

3rd

Henry Ngan, Tiffany Tenn 88

4B

Grade 2 List B

1st

Melanie Au 89 Melanie Au
(Silver)

2nd

Kimberly Chau 88

3rd

Alan Yuan 87

4C

Grade 2 List B

1st

Sarah Chu 89 Sarah Chu
(Silver)

2nd

Ryan Hong 88

3rd

Nathany Pang 87

77

Grade 2 Studies

1st

Melanie Au 90 Melanie Au
(Gold)

2nd

Christopher Choo, Jacqueline Cheung, Matthew Hong 89

3rd

Richard Gao 88

Tuesday April 1st, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

80

Grade 5 Studies

1st

Nathaniel Ling 90 Nathaniel Ling
(Gold)

2nd

Gordon Lee 89

3rd

Jason Yu 88

11A

Grade 5 List A

1st

Jorge Fernandez 90 Jorge Fernandez
(Silver)

2nd

Samantha Wong 89

3rd

Jason Si, Wiselie Yang 88

12

Grade 5 List B

1st

Boris Kan 90 Boris Kan
(Gold)

2nd

Hongyi Liu, Kristy Chan 88

3rd

- -

53

Canadian Composer:

Grade 5 and 6

1st

Gordon Lee, Sebastian Tsang 90 Gordon Lee, Sebastian Tsang
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

13

Grade 5 List C

1st

Ryan Ng 92 Ryan Ng
(Gold)

2nd

Samantha Wong, Tiffany Ho 91

3rd

Jocelyn Chan, Jorge Fernandez 90

11B

Grade 5 List A

1st

Boris Kan 91 Boris Kan
(Gold)

2nd

Jasper Wong, Kingsley Chu 89

3rd

Anthony Wong, Megan Grotsky 88

35A

Grade 5 Sonatina

1st

Edwin Tse 89 Edwin Tse
(Silver)

2nd

Hannah Shin 88

3rd

Jorge Fernandez, Victoria Li 86

35B

Grade 5 Sonatina

1st

Boris Kan 90 Boris Kan
(Gold)

2nd

Fiona Ly, Sarah-Jessica Lee 88

3rd

Venus Ho 87

31A

Grade 11 List D

1st

Patsy Lee 90 Patsy Lee
(Silver)

2nd

Moshe Praver 89

3rd

Owen Vaga 87

31B

Grade 11 List D

1st

Ryan Lam 92 Ryan Lam
(Gold)

2nd

Vera Lagover 90

3rd

Andrew Loay 89

Wednesday April 2nd, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

16A

Grade 6 List C

1st

Bo Ki Kwok 91 Bo Ki Kwok
(Gold)

2nd

Donovan Yu 90

3rd

Annie Mak, Jasper Ho 89

16B

Grade 6 List C

1st

Helen Li 90 Helen Li
(Silver)

2nd

Sharon Lim 89

3rd

Eunice Hong, Hollie Sin 88

15

Grade 6 List B

1st

Annie Mak 90 Annie Mak
(Gold)

2nd

Phoebe Ho 89

3rd

Cynthia Lau 86

81

Grade 6 Studies

1st

Eugene Wu 91 Eugene Wu
(Gold)

2nd

Donovan Yu, Jordan Cheung,
Sharon Lim
90

3rd

Julia Fang, Vanessa Tso 89

36A

Grade 6 Sonatina

1st

Tasha Lin 90 Tasha Lin
(Gold)

2nd

Alison Wong, Bo Ki Kwok 89

3rd

Futian Yao, Sharon Lim 88

36B

Grade 6 Sonatina

1st

Janette Chu 88 Janette Chu
(Silver)

2nd

Jaklyn Ioffe, Karissa Chan 87

3rd

Lauren Beck 86

14A

Grade 6 List A

1st

Donovan Yu 90 Donovan Yu
(Gold)

2nd

Julia Fang, Lauren Beck 88

3rd

Hunster Yang, Janice Law 87

14B

Grade 6 List A

1st

Annie Mak, Hollie Sin 89 Annie Mak,
Hollie Sin
(Silver)

2nd

Chelsea Ng, Eunice Hong 88

3rd

Farid Foroutan 87

Thursday April 3rd, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

1A

Grade 1 List A

1st

William Feng 91 William Feng
(Gold)

2nd

Audrey Ho 89

3rd

Michelle Li, Sabrina Meng Li 88

1B

Grade 1 List A

1st

Talia Ng 90 Talia Ng
(Silver)

2nd

Kayla Baker 89

3rd

Jenny Wang, Jillin Chen 88

76A

Grade 1 Studies

1st

John Mamatis 89 John Mamatis
(Silver)

2nd

Joey Zhang, Stephanie Lo 88

3rd

Dominic Tse, Samantha Khaouli 87

76B

Grade 1 Studies

1st

Jenny Wang 91 Jenny Wang
(Gold)

2nd

William Feng (Silver) 90

3rd

Kelly Chiu, Rachel Wilson 89

2A

Grade 1 List B

1st

Simeon Chalamanov 92 Simeon Chalamanov
(Gold)

2nd

Jennifer Chen 91

3rd

Lawrence Li, Sabrina Meng Li 90

2B

Grade 1 List B

1st

Stephanie Lo 91 Stephanie Lo
(Silver)

2nd

Talia Ng 90

3rd

Joey Zhang, Karen Chan 89

52

Canadian Composer:

Grade 3 and 4

1st

Venus Ho 92 Venus Ho
(Gold)

2nd

Jocelyn Li 90

3rd

Derek Ng, Jack Ma 89

9

Grade 4 List B

1st

Anthea Lai, Jonathan U 89 Anthea Lai, Jonathan U
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

54

Canadian Composer:

Grade 7 and 8

1st

Andrew Chen 91 Andrew Chen
(Gold)

2nd

Terence Chan 90

3rd

Jianing Zhang, Shamini Selvakumar 86

Friday April 4th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

37A

Grade 7 Sonatina

1st

Jason Tsang 91 Jason Tsang
(Silver)

2nd

Arthur Li, Jackie Wang 90

3rd

Andrew Kang, Corinna Ha, Ryan Ng 89

37B

Grade 7 Sonatina

1st

David Deng 92 David Deng
(Gold)

2nd

Benjamin Choo 90

3rd

Angela Yang 89

18

Grade 7 List B

1st

Terence Chan 93 Terence Chan
(Gold)

2nd

Evelyn Chan, Mark Tam 90

3rd

Vienna Wong 89

19A

Grade 7 List C

1st

Jason Tsang 90 Jason Tsang
(Silver)

2nd

Andrew Kang, Cindy Yu, Vienna Wong 89

3rd

Corinna Ha, David Deng 88

19B

Grade 7 List C

1st

Cissy Yao 92 Cissy Yao
(Gold)

2nd

Eviatar Fields (Silver),
Mercedes Cheung (Silver)
91

3rd

Christopher Lucasius, Lisha Fei 90

82

Grade 7 Studies

1st

Benjamin Choo 91 Benjamin Choo
(Gold)

2nd

Cindy Wang, David Deng 90

3rd

Mercedes Cheung, Siwen Xue 89

39A

Grade 9 Sonata and Sonatina

1st

Nevin Kong 94 Nevin Kong
(Silver)

2nd

Catherine Ma 91

3rd

Zhong Qi Guan 90

47

Chopin: Grade 9

1st

Jane Kim 90 Jane Kim
(Gold)

2nd

Fiona Chan 89

3rd

Stanford Cheung 88

39B

Grade 9 Sonata and Sonatina

1st

Annie Zhou 95 Annie Zhou
(Gold)

2nd

Patricia Duong 90

3rd

Arthur Tang 89

Saturday April 5th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

33A

Grade 3 Sonatina

1st

Claire Heidinger 89 Claire Heidinger
(Gold)

2nd

Victoria Leung 88

3rd

Jack Ma, Konrad Samsel 87

33B

Grade 3 Sonatina

1st

Norene Lach 88 Norene Lach
(Silver)

2nd

Justin Lai, Natalie Wong 87

3rd

Tiana Tian, Yulhee Kim 86

5A

Grade 3 List A

1st

Noreen Lach 92 Noreen Lach
(Gold)

2nd

Bjon Li 89

3rd

David La, Jonathan Ignacio 87

5B

Grade 3 List A

1st

Erin Chan 89 Erin Chan
(Silver)

2nd

Michael Chan 88

3rd

Victoria Leung 87

6

Grade 3 List B

1st

Stephanie Chui 90 Stephanie Chui
(Gold)

2nd

Christine Tan 88

3rd

Jonathan U, Victoria Leung 87

7A

Grade 3 List C

1st

Courtney Wilson 92 Courtney Wilson
(Gold)

2nd

Lucy Lu (Silver) 90

3rd

Jennifer Ruan, Konrad Samsel 89

7B

Grade 3 List C

1st

Vishahan Kumaran 88 Vishahan Kumaran
(Silver)

2nd

Christine Tan, Natalie Wong 87

3rd

Randy Su 86

78

Grade 3 Studies

1st

Jennifer Ruan 90 Jennifer Ruan
(Gold)

2nd

Claire Heidinger 89

3rd

Konrad Samsel 88

79

Grade 4 Studies

1st

Shani Avidan 93 Shani Avidan
(Gold)

2nd

Karin Shibata 92

3rd

Andrew Chan, Lauren Esch 90

17A

Grade 7 List A

1st

Jackie Wang 90 Jackie Wang
(Gold)

2nd

Grace Jin 88

3rd

Angela Yang 87

17B

Grade 7 List A

1st

Ryan Ng 89 Ryan Ng
(Silver)

2nd

Benjamin Li 88

3rd

Jennifer Ip 87

Sunday April 6th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

10A

Grade 4 List C

1st

Karin Shibata 93 Karin Shibata
(Gold)

2nd

Anthea Lai 87

3rd

Athena So 86

10B

Grade 4 List C

1st

Lauren Esch 88 Lauren Esch
(Silver)

2nd

Celine Zhang, Jamal Khan 87

3rd

Elliott Choi 86

34A

Grade 4 Sonatina

1st

Connie Wu 89 Connie Wu
(Gold)

2nd

Jocelyn Li 88

3rd

Lauren Esch, Shirley Ng 87

34B

Grade 4 Sonatina

1st

Elliott Choi 88 Elliott Choi
(Silver)

2nd

Julia Wainstein 87

3rd

Kerenza Yuen 86

8

Grade 4 List A

1st

Karin Shibata 93 Karin Shibata
(Gold)

2nd

Derek Ng 92

3rd

Dailon Shan 89

87

Popular

Selections:

Grade 3

1st

Victoria Leung 88 Victoria Leung
(Gold)

2nd

Kelvin Lau 86

3rd

- -

88

Popular

Selections:

Grade 4

1st

Anthea Lai 87 Anthea Lai
(Gold)

2nd

Joeyanne Cheung, Rebecca Li 86

3rd

- -

89

Popular

Selections:

Grade 5

1st

Venus Ho 90 Venus Ho
(Gold)

2nd

Megan Grotsky 89

3rd

Sebastian Tsang 88

90

Popular

Selections:

Grade 6

1st

Alison Wong 90 Alison Wong
(Gold)

2nd

Nicole Cheng 82

3rd

- -

91

Popular

Selections:

Grade 7

1st

Selene Tran 91 Selene Tran
(Gold)

2nd

Ryan Ng 90

3rd

Alexander Cho-Kee 89

92

Popular

Selections:

Grade 8

1st

Matthew Johnston 91 Matthew Johnston
(Gold)

2nd

Kevin Park 90

3rd

Victor Cheng 88

93

Popular

Selections:

Grade 9

1st

Natalie Yick 93 Natalie Yick
(Gold)

2nd

Adrienne Hudencial 91

3rd

Kathryn Hong 89

58

Parent and Child Duet

1st

Gabriel Siu & Mrs. Ada Siu 88 Gabriel Siu & Mrs. Ada Siu
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

60

Duet: 10 years

and under

1st

Terence Chan & Ruby Ung 93 Terence Chan & Ruby Ung
(Gold)

2nd

Samantha Chui & Norene Lach 90

3rd

Jocelyn Li & Anthea Lai 85

61

Duet: 12 years

and under

1st

Adrienne Hudencial & Angel Hong 91 Adrienne Hudencial & Angel Hong
(Gold)

2nd

Ryan Ng & Derek Ng,
Patricia Kwan & Alison Wong
90

3rd

Vivian Tong & Nicole Yuen 86

62

Duet: 14 years

and under

1st

Fiona Chan & Cecilia Hui 91 Fiona Chan & Cecilia Hui
(Gold)

2nd

Cecilia Fung & Claudia Chan 90

3rd

- -

63

Duet: 16 years

and under

1st

Stephanie Chan & Jason Ng 95 Stephanie Chan & Jason Ng
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

64

Duet: Open

1st

Priscilla Yan & Jason Lee 94 Priscilla Yan & Jason Lee
(Gold)

2nd

Joann Ban & Leann Ban 88

3rd

- -

Monday April 7th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

40A

Grade 10 Sonata (1st or last mov.)

1st

Albert Lo 88 Albert Lo
(Silver)

2nd

Tian Wei Gao 87

3rd

Evan Kwong, Jadie Liu 85

40B

Grade 10 Sonata (1st or last mov.)

1st

Claudia Chan 86 Claudia Chan
(Silver)

2nd

Jane Yang 85

3rd

Yannie Tsz 84

85

Grade 10 Studies

1st

Cecilia Fung 90 Cecilia Fung
(Gold)

2nd

Jenny Lim 88

3rd

Julia Lu, Laura Li 87

29A

Grade 10 List E

1st

Albert Yin 92 Albert Yin
(Silver)

2nd

Jadie Liu 90

3rd

Laura Li 88

29B

Grade 10 List E

1st

Ka Man Tam 93 Ka Man Tam
(Gold)

2nd

Josephine Tse 90

3rd

Daniel Cheung 88

40C

Grade 10 Sonata (1st or last mov.)

1st

Albert Yin 89 Albert Yin
(Gold)

2nd

Maria Grozdev 87

3rd

Julia Lu 86

Tuesday April 8th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

28A

Grade 10 List D

1st

Claudia Chan 92 Claudia Chan
(Gold)

2nd

Josephine Tse (Silver) 90

3rd

Daniel Li 89

28B

Grade 10 List D

1st

Justine Law 89 Justine Law
(Silver)

2nd

Albert Lo, Gladys Hui 88

3rd

Glory Kwan, Kasey Wang, Michael Mak 87

55

Canadian Composer:

Grade 9

1st

Didi Xiong 92 Didi Xiong
(Gold)

2nd

Katherine Chan, Natalie Yick 91

3rd

Isabella Fan, Vivian Tong 90

56

Canadian Composer:

Grade 10

1st

Cecilia Fung 89 Cecilia Fung
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

57

Canadian Composer:

Grade 11 ARCT

1st

Josephine Tay 89 Josephine Tay
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

Wednesday April 9th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

41A

ARCT Sonata

(1st or last mov.)

1st

Soojeong Oh 92 Soojeong Oh
(Silver)

2nd

Dean Chow 90

3rd

Erin Ramoutar 88

32

Grade 11 List E

1st

Priscilla Yan 95 Priscilla Yan
(Gold)

2nd

Nathan Kong 93

3rd

Adrienne Siu 90

41B

ARCT Sonata

(1st or last mov.)

1st

Kay Yoo 91 Kay Yoo
(Silver)

2nd

Silvia Li 89

3rd

Carren Ku, Daphne Wu 88

86

Grade 11 Studies

1st

Jonathan Yam 94 Jonathan Yam
(Gold)

2nd

Yi Wei Yao 93

3rd

Dean Chow, Winson Chiu 90

41C

ARCT Sonata

(1st or last mov.)

1st

Samantha Nakano 93 Samantha Nakano
(Gold)

2nd

Erin Tan 91

3rd

Moshe Praver 89

Thursday April 10th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

45A

Bach: Grade 11 (ARCT Prelude & Fugue)

1st

Allyshia Sewdat 88 Allyshia Sewdat
(Silver)

2nd

Winson Chiu 86

3rd

Jessica So 85

45B

Bach: Grade 11 (ARCT Prelude & Fugue)

1st

Yi Wei Yao 92 Yi Wei Yao
(Gold)

2nd

Matthew Tam (Silver) 90

3rd

Sharon Lee 89

46A

Bach: Grade 11 (Other than Prelude & Fugue)

1st

Andrea Lee 89 Andrea Lee
(Silver)

2nd

Adrienne Siu 88

3rd

Kay Yoo 87

46B

Bach: Grade 11 (Other than Prelude & Fugue)

1st

Priscilla Yan 90 Priscilla Yan
(Gold)

2nd

Soojeong Oh 89

3rd

Dean Chow 88

50

French Music

1st

Annie Zhou 95 Annie Zhou
(Gold)

2nd

Soojeong Oh 92

3rd

Christopher Soong 91

Friday April 11th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

44A

Bach: Grade 10 Prelude & Fugue

1st

Hannah-Florence Fung 91 Hannah-Florence Fung
(Gold)

2nd

Chris Lee (Silver) 90

3rd

Cecilia Fung, Christopher Soong 88

27

Grade 10 List C

1st

Not Awarded - -

2nd

Rebecca Yu 82

3rd

Henry Lin 80

44B

Bach: Grade 10 Prelude & Fugue

1st

Claudia Chan 89 Claudia Chan
(Silver)

2nd

David Ma 88

3rd

Cheryl Yip, Daniel Cheung 87

48A

Chopin: Grade 10

1st

Emilie U 86 Emilie U
(Silver)

2nd

Michael Mak 85

3rd

Jennifer Lai 84

48B

Chopin: Grade 10

1st

Vera Lagover 90 Vera Lagover
(Gold)

2nd

Ka Man Tam 89

3rd

Arthur Tang 88

Saturday April 12th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

69

Age Achievement: 8 years & under

1st

Futian Yao 93 Futian Yao
(1st place)

2nd

Andrew Chen 92

3rd

Rui Gao, Selene Tran 90

70

Age Achievement: 10 years & under

1st

Annie Zhou 94 Annie Zhou
(1st place)

2nd

Sherrie Cheng 93

3rd

Arthur Li 88

71

Age Achievement: 12 years & under

1st

Nevin Kong 95 Nevin Kong
(1st place)

2nd

Albert Yin 94

3rd

Sayaka Tanaka 91

72

Age Achievement: 14 years & under

1st

Jacqueline Hung 95 Jacqueline Hung
(1st place)

2nd

Yi Wei Yao 94

3rd

Soojeong Oh 93

73

Age Achievement: 16 years & under

1st

Andrea Lee 95 Andrea Lee
(1st place)

2nd

Priscilla Yan 92

3rd

Lynn Tay 88

74

Age Achievement: 18 years & under

1st

Sharon Lee 94 Sharon Lee
(1st place)

2nd

- -

3rd

- -

75

Age Achievement: Open

1st

Leonard Gilbert 97 Leonard Gilbert
(1st place)

2nd

Ricker Choi 96

3rd

Natasha Nedanis 88

Sunday April 13th, 2008

Class #

Place

Winners

Mark

Overall Winner

65

Concerto:

10 years & under

1st

Futian Yao 94 Futian Yao
(Gold)

2nd

Arthur Li 90

3rd

Wen-Yi Yeo 88

66

Concerto:

13 years & under

1st

Albert Yin 92 Albert Yin
(Gold)

2nd

Sayaka Tanaka 88

3rd

- -

67

Concerto:

16 years & under

1st

Silvia Li 90 Silvia Li
(Gold)

2nd

- -

3rd

- -

68

Concerto: Open

1st

Not Awarded - -

2nd

- -

3rd

- -

30

Grade 11 List C

1st

Ricker Choi 95 Ricker Choi
(Gold)

2nd

Christopher Soong 90

3rd

Weichen Zhou 88

49A

Chopin:

Grade 11 ARCT

1st

Leonard Gilbert 95 Leonard Gilbert
(Gold)

2nd

Nathan Kong (Silver) 94

3rd

Anthony Grozdev (Silver),
Sayaka Tanaka (Silver)
92

49B

Chopin:

Grade 11 ARCT

1st

Tian Wei Gao 90 Tian Wei Gao
(Silver)

2nd

Wendy Ng 89

3rd

Moshe Praver 88


This website has been optimized for Internet Explorer and Mozilla Firefox.
Copyright © 2011 Euromusic Marketing Inc. All rights reserved.